Korekta PIT może zwiększyć kwotę zwracanego podatku

Korekta PITW sytuacji gdy PIT został już złożony, ale okazało się ze popełniliśmy błąd w jego wypełnianiu lub znaleziono w szufladzie zapomniany rachunek albo informację o dochodzie, którego nie uwzględniono w złożonym zeznaniu – mamy prawo do złożenia korekty.

Złożenie korekty PIT może pozwolić zwiększyć kwotę zwrotu podatku lub w przypadku pomyłki na niekorzyść fiskusa – zmniejszyć odsetki od zaległości podatkowych.

Termin składania PIT-ów już minął, ale jeśli okaże się, że popełniliśmy błąd w rocznym zeznaniu podatkowym, mamy prawo do korekty – taki przywilej wynika z Ordynacji podatkowej.
Czasu na złożenie korekty zeznania jest dużo – 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Przykładowo więc zeznanie roczne za 2012 r. można korygować aż do końca 2018 r. (chyba że w korekcie wnioskujemy o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – w takim wypadku na złożenie korekty mamy tylko miesiąc od upływu terminu dla złożenia zeznania, czyli w tym roku możemy to zrobić do 30 maja). Do takiej korekty należy dołączyć także uzasadnienie.

Korekta PIT jest niczym innym, jak ponownym złożeniem tego samego formularza. Oznacza to, że jeśli rozliczyliśmy się na przykład na PIT-37, musimy ponownie złożyć ten sam druk. Różnica polega na tym, że zamiast rubryki „złożenie zeznania” należy koniecznie zaznaczyć rubrykę „korekta zeznania”. Poza tym wraz z korygowanym zeznaniem składamy pisemne uzasadnienie przyczyn korekty, w którym opisujemy, czego ona dotyczy.

Deklaracje, które zostały złożone przez internet, można (ale nie jest to wymóg) korygować w tej samej, elektronicznej formie – w takiej sytuacji korektę wraz z uzasadnieniem składamy osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jeśli jednak zdecydujemy się na złożenie korekty zeznania w formie elektronicznej, pisemne uzasadnienie przyczyn korekty dołączamy na załączniku ORD-ZU.

Gdy zamierzamy skorygować zeznanie za wcześniejsze lata, na przykład za 2008 r., trzeba to zrobić za pomocą formularza PIT, który obowiązywał właśnie w tym roku (potrzebne druki można znaleźć w internecie).

Podobnie jest z korektą formularzy w wcześniejszych lat składanych w formie elektronicznej – jeśli nie mamy podpisu elektronicznego, za pośrednictwem internetu możemy dokonać korekty tylko tych zeznań podatkowych, które w danym roku można było złożyć w formie elektronicznej.

Oznacza to, że w przypadku zeznania za 2008 r. za pomocą internetu możemy skorygować tylko zeznanie PIT-37, ale już w przypadku zeznań za 2009 r. – także PIT-36, PIT-36-L, PIT-38 i PIT-39.

Tagi: , , , ,
Napisano w Informacje dla prowadzących działalność, Księgowość

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Biuro rachunkowe ABACUS

ul. Smulikowskiego 4A, 3 piętro
00-389 Warszawa

Telefon: 22 629-12-17
Tel kom.: 695 555 507

Email:

ABACUS w Internecie
Lacan Technologies