Wczoraj zapadła decyzja o zmianie terminu wprowadzenia nowelizacji ustawy o podatku VAT nad która pracowała sejmowa podkomisja wraz z Ministerstwem Finansów.
Początkowo nowela miała wejść w życie z początkiem lipca 2013, ale przesunięto termin na 1 stycznia 2014.
Jednym z powodów zmiany jest chęć zapewnienia większej ilości czasu na dostosowanie się do nadchodzących zmian podmiotom gospodarczym, których zmiany będą dotyczyć. Będą to największe zmiany w zakresie tego podatku od prawie 20 lat, więc potrzebny jest czas na wprowadzenie odpowiednich zmian w systemach finansowo-księgowych u podatników.
Zmiany których nowelizacja ma dotyczyć to m.in.:
- Poprawka dotycząca faktur korygujących – na fakturze korygującej nie będą musiały pojawiać się informacje o danych sprzed korekty.
- Moment powstania obowiązku podatkowego – według projektu artykułu 19a, obowiązek podatkowy ma powstawać w chwili dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi.
Wyjątkiem mają być usługi świadczone dla odbiorcy masowego świadczone w sposób ciągły (usługi telekomunikacyjne, energetyczne, media). W przypadku takich usług obowiązek będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z upływem terminu jej płatności. - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego przy kosztach pochodzących z poza kraju przy nabyciu wewnątrz wspólnotowym. Zgodnie ze zmianą przyjętą przez podkomisję, a postulowaną przez PKPP Lewiatan, prawo do obniżenia podatku należnego przysługiwać będzie pod warunkiem, że podatnik otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie dwóch miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. W przypadku nie otrzymania tej faktury w terminie dwóch miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, kwotę podatku do zapłacenia będzie należało powiększyć o kwotę uprzednio odliczoną.
Sprawozdanie podkomisji z prac nad nowelizacją ustawu VAT musi jeszcze rozpatrzyć Komisja Finansów Publicznych, po czym projekt trafi do drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu.